Хоча професія письменника з’явилася багато століть тому, майстри слова одержали своє свято лише в 1986 році на засіданні 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу. З тих пір Всесвітній день письменника (повна назва – Всесвітній день миру для письменника) відзначають щорічно 3 березня.
Назва «Пен-клуб» (PEN-Сlub, PEN) являє собою абревіатуру, утворену першими літерами літерами англійських слів poets— поети, essayists – есеїсти і novelists – романісти. Водночас англійською слово Рen означає «ручка» як знаряддя для письма.
З ініціативи британської письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт 6 жовтня 1921 р. в Лондоні відбулася перша зустріч «вечірнього клубу для письменників» — ця дата і вважається днем заснування ПЕН-клубу. Першим президентом ПЕН-клубу став Джон Ґолсуорсі, лауреат Нобелівської премії й автор всесвітньо відомої «Саги про Форсайтів». У 1923 р. відбувся Перший конгрес ПЕН-клубу в Лондоні, на той час ПЕН-центри були створені у 11 країнах світу. Сьогодні подібні центри діють у 130 країнах.
Усі структурні підрозділи цього клубу виступають за принципи вільного поширення інформації на території всієї планети. Активісти організації, завдяки якій з’явився Всесвітній день письменника, публічно виступають проти придушення свободи слова і цензури. Вважається, що вільна критика – це необхідний елемент процесу економічного і політичного розвитку країн. Самі ці принципи озвучуються під час офіційних заходів, присвячених Дню письменника. Український ПЕН-центр багато років очолював Євген Сверстюк, а нині – Мирослав Маринович.
Всесвітній день письменника відзначають не тільки романісти, прозаїки, поети, памфлетисти, публіцисти, фантасти, фейлетоністи, новелісти, ессеїсти та інші майстри слова. Його по праву вважають своїм журналісти, історики та блогери. В цей день вони збираються, щоб обговорити тенденції сучасної літератури, нагородити найбільш талановитих авторів, послухати нові вірші та уривки романів своїх колег.