“Легенду про Чорного Археолога” показали для юних та дорослих відвідувачів працівники Державного історико-архітектурного заповідника “Межибіж” з нагоди Дня археолога, що відзначається щороку 15 серпня.
В ігровій, але водночас повчальній формі науковці розповіли і показали, яку шкоду несе так звана “чорна археологія” історико-культурній спадщині, як заради грошей знищуються безцінні знання про давнину – і які наслідки очікують на тих, хто займається цими недостойними справами. “Ми втрачаємо інформацію”, “Ніхто вже не дізнається, як колись жили люди”, – так самі діти під час гри визначали шкоду, яку тягне за собою безконтрольне вилучення давніх знахідок з культурного середовища.
Після того, як “легендарний Чорний Археолог” отримав по заслузі, діти та дорослі під керівництвом справжнього археолога – старшого наукового співробітника Віктора Вєтрова навчалися правилам поводження з археологічними знахідками та діям у випадках, коли раптом довелося стати свідками шкідливої діяльності “чорних”. А наприкінці навіть отримали змогу власноруч за допомогою археологічних знарядь знайти та “розкопати” для себе заздалегідь приготовані сувеніри на згадку про День археолога у Меджибізькій фортеці.
До теми “чорної археології” науковці ДІКЗ “Межибіж” звернулися не випадково. Адже і українські, і закордонні фахівці відзначають надзвичайне поширення цього руйнівного явища в Україні. Колеги з країн Євросоюзу, – Литви та Польщі, – зазначають, що й там існують факти незаконного здобуття та обігу культурних цінностей. Однак, при тому відзначають принципову різницю: обов’язковість закону для кожного та невідворотність покарання, чого досі нема в Україні. Своїми навчальними програмами, зокрема тими, що пов’язані з археологією, працівники ДІКЗ “Межибіж” мають на меті з юних років сформувати у нового покоління українців пошану до минулого, цікавість до наук та менталітет членів європейського суспільства.