23 березня в обласній універсальній науковій бібліотеці відбувся науковий круглий стіл “Поділля в добу Української революції 1917-1921 рр.”, приурочений 100-річчю подій Української революції.
Надія Синиця, директор обласної універсальної наукової бібліотеки, у своєму вітальному слові наголосила, що 2017 рік Указом Президента України оголошено Роком Української революції, урядом затверджений план заходів по відзначенню 100-річчя подій 1917-1921 років.
Бібліотека активно включилася у роботу по вшануванню традицій боротьби за незалежність і соборність України та військової звитяги захисників рідної землі.
Учасники круглого столу – науковці, краєзнавці, освітяни, архівісти – у своїх виступах висвітлили події та ознайомили з особистостями, подолянами, творцями національної державності та місцевої влади так званого Кам’янецького періоду, коли Кам’янець-Подільський з червня 1919 року на півроку став столицею УНР.
Зокрема, Юрій Блажевич, кандидат історичних наук, висвітлив роль подільського духовенства в боротьбі за українізацію та соборність православного життя. Віктор Адамський, кандидат історичних наук, розповів про розвиток національної освіти і створення богословського факультету в структурі Кам’янець-Подільського державного українського університету.
Богдан Теленько, редактор газети “Проскурів” Хмельницької міської ради, розповів про трагічні уроки 1917 – 1921 років, Віталій Міхалевський, голова обласної організації ВУТ “Просвіта” ім. Т.Г. Шевченка – про відомих просвітян періоду української революції.
Долучилися до обговорення і студенти V курсу Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії. Так, Яна Ткачук розповіла про трагедію на станції Кривин, яка передувала подіям під Крутами; Ольга Підбережна – про Кам’янецький період Української революції.
Учасники наукового круглого столу внесли пропозицію про меморіалізацію місць, пов’язаних з подіями 1917-1921 років на Хмельниччині.
Присутні ознайомилися з книжковою виставкою “Буремні роки на Поділлі”, на якій представлена наукова та науково-популярна література про вплив української революції 1917-1921 років на загальнонаціональний державотворчий процес та внесок видатних особистостей цього періоду в розбудову української державності.