Працівниками Хмельницького обласного краєзнавчого музею у навчальних закладах та установах міста був проведений цикл музейних лекцій та виставок, присвячених державному, національному та релігійному святам українського народу, що випали на 14 жовтня. Одна дата поєднала у собі і День захисника України, і День Українського козацтва, і День створення УПА, і Покров Пресвятої Богородиці.
За останні три з половиною століття український народ тричі піднімався на боротьбу за встановлення державної незалежності. Найперший підйом відродження власної державності припав на добу Козаччини, далі – Українська революція 1917-1921 р.р. і нарешті – буремне сьогодення.
У нашому музеї зберігаються предмети, які найкраще презентують козацьку добу. Це – стріли, вістря списів, пернач (вид ударно-роздроблюючої зброї), ядра, свинцеві кулі, порохівниці тощо. Проте, справжнього козака важко уявити без люльки. «Черепульки», «буруньки», «носогрійки» – все це назви його найвірнішої «подруги».
Козаки були набожними людьми. Особливо шанували Пресвяту Богородицю, що була своєрідним символом і покровителькою не тільки козацтва, а й України загалом.
Слухачі, серед яких учні ЗОШ №21 та 24, а також працівники Хмельницького окружного адміністративного суду, прослухали цікаву розповідь про найперших героїв- козаків – захисників рідної землі, перегорнувши для себе ще одну сторінку нашої національної історії.