11 липня 2019 р о 15.00. в Хмельницькому обласному художньому музеї відбудеться офіційне відкриття постійної експозиції із фондів ХОХМ «Натхненні Бойчуком» та кураторська екскурсія.
В експозиції поряд із роботами безпосередніх учнів професора Михайла Бойчука, а це Оксана Павленко, Онуфрій Бізюков, Степан Данилишин, Олександр Саєнко, Леонід Хижинський, та учні Івана Падалки Георгій Космачов і Мойсей Фрадкін представлені й твори інших художників, які, попри усі заборони продовжували традиції майстра світового рівня – професора М.Л.Бойчука.
13 липня 1937 року сталінський тоталітарний режим (роки панування: 1924–1953) жорстоко розправився із яскравими, самобутніми художниками. Обірвалося життя Михайла Львовича Бойчука (1882 – 1937) та його талановитих учнів Івана Падалки (1894 – 1937), Василя Седляра (1899 – 1937). Упродовж десятиліть навколо бойчукістів панувала суцільна заборона. Але попри усі репресії, тюрми, розстріли, заборони студенти, друзі й однодумці зберегли пам’ять про бойчукістів. Інтерес до таких постатей як Михайло Бойчук та його учнів з року в рік не згасає, а, навпаки, зростає.
У чому ж полягає феномен творчості Михайла Бойчука? Сина простих селян, який здобув блискучу мистецьку європейську освіту, вільно володів польською, французькою, німецькою, одного із засновників Української державної академії мистецтв. Спектр зацікавлень Бойчука був надзвичайно широкий: від мистецтва Європи, Візантії, Єгипту, Китаю, Японії до народного мистецтва.
На основі осмисленого синтезу світової художньої практики, Бойчук крок за кроком виводив формулу українського монументального мистецтва, яке, за його задумом, мало виховувати суспільство, служити високій меті, загальному добру, врешті-решт державі.
З початком Перебудови (1985 – 1991) можна було, нарешті, відкрито говорити і писати про школу монументального малярства бойчукістів. Перед українськими митцями постало завдання відродження національної школи живопису. За ініціативою Олександра Мельника 1993 року в Державному музеї українського образотворчого мистецтва (нині – Національний художній музей України) відбулася виставка під назвою «Біля яблуні». Мельник так характеризує ідею цієї мистецької акції: «Завдання художників було не у відтворенні конструктивних особливостей композицій творів Бойчука та його учнів, а у вираженні свого особистого розуміння філософської сутності сюжету».
В експозиції представлені твори митців, які 26 років тому взяли участь у тій виставці. Це, зокрема, Петро Гончар, Ніна Денисова, Микола Малишко, Олександр Івахненко, Дмитро Стецько, Микола Мазур. А також роботи інших авторів, які також надихалися творчістю бойчукістів.
Запрошуються представники ЗМІ та поціновувачі мистецтва.