kalendar2015_b

В Ізяславі відкрили пам’ятний знак 5-му полку уланів Заславських

10 липня в Ізяславі було проведено урочисті заходи з нагоди відкриття пам’ятного знаку 5-му полку уланів Заславських.знак
Розпочались заходи у місцевому  костелі святого Йосипа Римо-Католицької Церкви Божественною Літургією, яку очолив єпископ-ординарій Кам’янець-Подільської дієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні Леон Дубравський у співслужінні духовенства.
Крім парафіян на службу Божу до костелу завітали Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Томаш Олейнічак, президент міста Остроленка (Мазовецьке воєводство, Польша) Януш Котовскі, делегація членів товариства симпатиків 5 полку уланів Заславських та харцерів з міста Остроленка,  делегація волонтерів з числа учнівської молоді  міста Олешніца Дольношльонського воєводства, багаторічних учасників проекту «Могилу прадідів врятуй від забуття», Ізяславський міський голова Валентина Корнійчук, а також жителі та гості міста Ізяслав.
Під час  служби єпископ Леон Дубравський звернувся до присутніх із архіпастирським словом, у якому зазначив, що 13 березня 2015 року у Базиліці Святого Петра в Римі під час покутного богослужіння Папа Франциск оголосив Надзвичайний Святий Рік Милосердя. Він висловив переконання, що вся Церква, яка дуже потребує милосердя, адже всі ми є грішниками, зможе знайти в цьому Ювілеї радість, щоб відкрити і вчинити плідним Боже милосердя, через яке ми всі покликані втішати кожну людину наших часів.
Президент міста Остроленка  Януш Котовскі звернувся до присутніх із словами подяки за можливість встановити на Ізяславщині пам’ятний знак 5 полку уланів Заславських.
Після Божественної літургії всі присутні разом з керівництвом Ізяславського району вирушили святковою ходою до місця розташування пам’ятного знака 5-му полку уланів Заславських для проведення урочистої церемонії його відкриття та  освячення.
Розпочали із виконання Державного Гімну Польщі та України. Зачитали актив про відбір землі в місті Остроленка на місці дислокації  та на полі битви 5 полку уланів Заславських, яка відбулась 23 вересня 1920 року поблизу сіл Топори та Топірчики Ізяславського району. Капсули із землею   помістили в основу пам’ятного знаку і закрили спеціальною плитою.  Представник товариства симпатиків 5 полку уланів з міста Остроленка зачитав текст урочистого акту про фундацію пам’ятного знаку на честь 5 полку уланів Заславських в місті Ізяслав. У присутності жителів та гостей міста даний документ підписали. Надалі його примірники зберігатимуться у міській раді Ізяслава, міській раді Остроленка та в товаристві симпатиків 5 полку уланів Заславських.знак освяч
Після урочистого відкриття пам’ятного знаку на честь 5 полку уланів Заславських єпископ-ординарій Кам’янець-Подільської дієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні Леон Дубравський здійснив чин його освячення.знак поклад
Відкриття пам’ятного знаку п’ятому полку уланів Заславських — це ще один крок засвідчення тісних стосунків між двома державами: Україною та Польщею. Зокрема, у царині відновлення та збереження національної пам’яті та історії кожної країни. Захід є прикладом усім, як поляки та українці можуть єднатися довкола минулого заради майбутнього. Це і крок в об’єднану Європу. Адже минуле може не лише роз’єднувати, але й об’єднувати.знак1

Історична довідка:

5 полк уланів Заславських успадкував традиції 5 полку польської кавалерії. Під час листопадового повстання  Владислав Замойський за рахунок власних коштів  формує кавалерійський полк.   У вересні 1831 року,  у зв’язку із розгромом повстання, полк перетнув австрійський кордон, де він  і був розформований.
Восени 1917 року  в Бессарабії, на фронті Австро-Угорщини-Румунії відновлений  5 уланський полк був включений до складу польського корпусу. Після капітуляції Румунії та перспективи роззброєння польських військ, командувач  корпусу вирішив пройти через позиції австрійських і німецьких армій. Навесні 1918 року полк було в черговий раз розформовано.
Після закінчення Першої світової війни в листопаді 1918 року, підполковник Сохачевський,  звільнений з фортеці, за  наказом начальника Генерального штабу, приступає до створення 5 уланського полку в місті  в Мінськ Мазовецкий. Вже в січні 1919 року полк вирушає в складі групи оперативного управління Джона Ромера, щоб захистити Львів, атакований українськими військами. Протягом року він веде бої на території Української Волині.
Весною 1920 року 5 уланський полк  був призначений до групи Едварда Ридз-Ридз і прикриває стрілецьку дивізію в Житомирі. Радянська контратака змусила поляків відступити. 5 червня 1920 року більшовицькі війська проривають польський фронт.
5 липня була кавалерійська битва під містом Рівне. При відсутності боєприпасів, продовольства становище польських військ було критичним. Із великими зусиллями 5 уланському полку вдалося вислизнути із оточення більшовицьких військ.
У серпні 1920 року полку було поставлено завдання оборони Львова проти радянської армії. Позиції, які займали улан, атакували радянські кавалерійські  дивізії. Незважаючи на високі втрати, завдяки мужності і наполегливості польських уланів вдалося зупинили росіян.
У вересні 1920 року польські війська почали наступ на південному фронті,  метою якого був  остаточний розгром  більшовицьких військ у Східній Галичині. 23 вересня 1920 року 5 уланському полку було поставлено завдання ведення активних дій в районі Ізяслава, у результаті битви більшовицька дивізія була повністю знищена. У битві взяли участь 115 уланів. Вони взяли в полон 1106 полонених, захоплених під час втечі, кулемети і рухомий склад військових. Було знищено 103 більшовицьких вояків. Переможці отримали у битві незначні втрати: 1 офіцер загинув, отримали поранення 1 офіцер і кілька уланів.
5 уланський полк за  цю битву отримав назву “Заславських”.
Полк припинив існування 19 січня 1945 року.

prezudent

vru

kmu

Peremoga_banner
ProArt

Митці Хмельниччини захисникам України

ukrinform

nads
Календар
Червень 2024
П В С Ч П С Н
« Січ    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930