Щорічний фестиваль авторської пісні “Чумацький шлях”, присвячений пам’яті видатного археолога, спелеолога, поета і барда Олександра Авагяна (1944-1988) відбувся 23-24 липня 2016 р. в Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж”.
Цей фестиваль у 2012 році народився як данина пам’яті від друзів, учнів, послідовників неординарній людині – першому фаховому досліднику археології Меджибізької фортеці, чиї роботи з вивчення підземних частин уніакльної пам’ятки досі є основою для подальших досліджень. І, за трагічним збігом обставин, саме у Меджибізькій фортеці увірвалося його яскраве життя.![а5](http://kultura.km.ua/wp-content/uploads/2016/07/а5-300x230.jpg)
Вшанувати згадку про Олександра Авагяна, сина двох народів, – українського та вірменського, – приїхали друзі і гості з багатьох країв України, від Дніпропетровщини, Запоріжжя і Києва до карпатської Верховини.
Учасників фестивалю привітала начальник управління культури, національностей, релігій та туризму облдержадміністрації Ірина Трунова. Національний колорит фестивалю був створений співорганізаторами з Спілки вірмен України та вірменського Товариства культурних зв’язків AOKS-Україна, голова якого Олена Оганесян є авторкою ідеї фестивалю.![а6](http://kultura.km.ua/wp-content/uploads/2016/07/а6-300x225.jpg)
Учасники фестивалю зі сцени ділилися спогадами про Олександра – про спільну роботу в археологічних експедиціях, спільні знахідки у підземеллях та печерах, про його поетичну та пісенну творчість, про невтомну вигадливість і уміння творити, які гуртували навколо нього підлітків, надавали йому авторитету лідера та вихователя.![а4](http://kultura.km.ua/wp-content/uploads/2016/07/а4-300x225.jpg)
Директор Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” Олег Погорілець зазначив: “Ми згадуємо людину, яка частину свого життя, а зрештою й все життя залишила у Меджибізькій фортеці. Кожен його пам’ятає по своєму – я пам’ятаю Олександра як великого археолога, шукача пригод, велику людину, що залишала слід в душі кожного, хто спілкувався з ним хоча б раз. Наші щорічні зустрічі – це й є саме та пам’ять, що творить сьогодні історію. Але поки що бракує одного: книги про Олександра Авагяна, час для якої настав. Ми дозріли до того, щоб зібрати спогади про Олександра воєдино”.![а3](http://kultura.km.ua/wp-content/uploads/2016/07/а3-300x225.jpg)
Учасники фестивалю прийняли рішення розпочати роботу над книгою, присвяченою сину двох народів, досліднику та поету Олександру Беніаміновичу Авагяну. А ще пам’яткою видатному досліднику Меджибізької фортеці є дуб, який кілька років тому виріс на місці його загибелі. Київські друзі цього разу привезли до Меджибожа жменю землі з могили Олександра, щоб символічно поєднати деревце з пам’яттю видатної людини.![а1](http://kultura.km.ua/wp-content/uploads/2016/07/а1-300x225.jpg)
![а7](http://kultura.km.ua/wp-content/uploads/2016/07/а7-225x300.jpg)