kalendar2015_b

Експонат місяця

У серпні на відвідувачів Хмельницького обласного краєзнавчого музею очікує зустріч з новим “Експонатом місяця” – факсимільним виданням Пересопницького Євангелія.експонат1
Пересопницьке Євангеліє – визначна рукописна та мистецька пам’ятка середини XVI століття, перший з відомих нам перекладів священного тексту Євангелія книжною староукраїнською мовою.
Замовником та фундатором рукопису виступила княжна Настасія Заславська-Гольшанська. Писцем став Михайло Васілієвич. Робота над книгою була розпочата 15 серпня 1556 року у монастирі с. Двірець Ізяславького району та тривала 5 років. Завершена – 29 серпня 1561 року в Пересопницькому монастирі, що на Рівненщині.експонат2
Книга складається з 482 аркушів розміром 380 х 240 мм. Тексти пам’ятки писані чорнилом різних кольорів уставом та півуставом з елементами скоропису на пергаментних аркушах високої якості, багатий на численні заставки, ініціали та орнаментацію записів. Особливо відзначається високий рівень мініатюр, виконаних різнобарвними фарбами та золотом у традиціях іконописної школи того часу.
Нині оригінал зберігається у Національній бібліотеці імені Вернадського. Розгортає свої сторінки фоліант раз на п’ять років, коли новообраний Президент України присягає на вірність своєму народові.
Українська Православна Церква та Академія наук України ініціювали факсимільне відтворення старовинної книги – досить кропіткий процес, який потребував використання найновітніших досягнень видавничої галузі. Додрукарська підготовка передбачала обробку сторінок таким чином, щоб вони точно відтворювали оригінал, зберегли відбитки рук, краплі воску та всі познаки, що залишив на Євангелії час. Проведено ретельний підбір фарб. Спеціально виготовлений папір, на якому здійснювався друк, на дотик не відрізняється від оригіналу. Для реконструкції древнього окладу обрали варіант оправи із шкіри. Чотирикутні медальйони по краях зображують євангелістів, повторюючи мініатюри у книзі. Центральний – розробили спеціально для перевидання фоліанта. Розмір та вага факсиміле повністю відповідають оригіналу.
У 2008 році факсимільне видання Пересопницького Євангелія було надруковано обмеженим накладом, один примірник якого у 2014 році подаровано музею.

prezudent

vru

kmu

Peremoga_banner
ProArt

Митці Хмельниччини захисникам України

ukrinform

nads
Календар
Травень 2024
П В С Ч П С Н
« Січ    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031