kalendar2015_b

Нове життя самчиківкого розпису

«Нове життя самчиківкого розпису» – таку назву має проект, який отримав грант Українського культурного фонду. Проект підготовлений Хмельницьким обласним науково-методичним центром культури і мистецтва, реалізується в рамках партнерства Центру та мистецької ініціативи UAMAZE. Його підтримали голова Хмельницької обласної державної адміністрації Вадим Лозовий та начальник управління культури, національностей, релігій та туризму облдержадміністрації Ірина Трунова.

Художники-волонтери з Києва та Хмельницької області планують розмалювати фасади 10 об’єктів села Самчики у Старокостянтинівському районі на Хмельниччині, куди вони збираються вирушити 7 жовтня та працювати там упродовж тижня. Було створено багато ескізів, які майстри художнього розпису з Самчиків подали до Міністерства культури України на розгляд і які були затверджені. З 8 жовтня почнеться розпис не лише хат, а й адміністративних будівель, зупинок, які характерні й підходять для розпису заради того аби не втратити унікальну техніку, зберегти її, а маленьке арт-село перетворити в ще один культурний туристичний центр на карті України. Контролюватимуть цей творчий процес майстри самчиківського розпису Олександр Пажимський, Сергій Касьянов і Віктор Раковський.

5 жовтня 2018 року у Києві за участю Міністра культури України Євгена Нищука проект «Нове життя самчиківського розпису» було презентовано після завершення розпису фасаду Київської театральної школи-студії. Віктор Раковський керував і розписом їдальні в будинку пристарілих  у с.ГрузькеМакарського району на Київщині, приміщення Київського міського клінічного онкологічного центру. До розпису ж будівлі театральної студії у Києві долучилися Міністр культури України Євген Нищук, а також  відомі діячі мистецтва, серед яких українська співачка, художниця, радник Міністра культури України Анжеліка Рудницька, актор Анатолій Суханов, лідер українського рок-гурту Мотор’ролла Сергій Присяжний (він є і заступником директора Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва), вокалістка гурту «Врода» Ольга Нестеренко, директор Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва Андрій Клименко, відомий в Україні голова громадської організації «Територія», координатор проекту ««Нове життя самчиківкого розпису» Андрій Захарко.

Акцентуючи на важливості збереження й популяризації даного виду мистецтва, Є.Нищук зазначив, що на сьогодні в Європі та світі цінується те, що має тисячолітню історію та силу традиції. Самчиківський розпис є чимось локальним і маловідомим, поширеним лише у Хмельницькій області. На сьогодні у даній техніці працюють лише четверо майстрів в Україні. Тому і виникла ідея розписати будівлі села Самчики цимавтентичним розписом для того, щоб привернути до нього якнайбільше уваги. Самчиківський розпис – вид українського декоративно-прикладного мистецтва. Переважно сюжетний, виконується великим зубчастим малюнком, схожим на гобеленовий. Зародився у південно-східній Волині, на межі з Поділлям. Хати цього регіону здавна були розмальовані рослинними візерунками, які вважались оберегами. Особливо славились своїми розписами хати у селі Самчики. «Усі знають про петриківку – вона занесенадо об’єктів нематеріальної культурної  спадщину ЮНЕСКО. Про самчиківку дещо призабули або не всі ще знають. Ми починаємо зараз роботу над тим, щоб внести цю унікальну техніку декоративно-прикладного мистецтва до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. А в подальшому, я переконаний, Міністерство може готувати номінаційне досьє, щоб внести самчиківський розпис до списку ЮНЕСКО», – резюмував Є.Нищук.

Наразі, вже в листопаді заплановано проведення майстер-класів з Самчиківського розпису для учнів Державної художньої середньої школи ім. Т. Г. Шевченка.

Мистецька ініціатива UAMAZE видасть тематичні навчальні посібники та новорічні календарі, плакати, листівки, сувенірні тарілі, які будуть поширюватись художніми інституціями нашої країни.43117932_2538633792828610_521279703974150144_n +DSC_0266 1538746702-8121 +DSC_0598 ++DSC_0471

prezudent

vru

kmu

Peremoga_banner
ProArt

Митці Хмельниччини захисникам України

ukrinform

nads
Календар
Квітень 2024
П В С Ч П С Н
« Січ    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930