kalendar2015_b

Гравюри Великого Кобзаря і Кобзар на невідомій гравюрі

До дня народження Тараса Шевченка в Державному історико-культурному заповіднику «Межибіж» презентовано виставку «Тарас Шевченко — академік гравюри», родзинкою якої є незвичайна поштова листівка з портретом Кобзаря.

Листівку випущено Кам’янець-Подільською художньо-промисловою школою — навчальним закладом, що діяв з 1905 до 1933 року під керівництвом Володимира Гагенмейстера. Зображений на ній у техніці деревориту портрет українського генія є невідомим за іншими виданнями та досі не входить до збірників іконографії видатного українського поета і художника.

З Поділлям Тараса Шевченка пов’язує участь в якості художника та етнографа у Першій археографічній експедиції. Містечко Меджибіж він відвідав у жовтні 1846 року. Відомий дослідник життя і творчості Шевченка Петро Жур описав маршрут експедиції в повісті-дослідженні «Дума про огонь». В ній автор згадав містечко і замок: «Незабутнє враження на подорожуючого (тобто Шевченка) справило містечко Меджибіж з його величнім замком, що височів на мисі між річками Бугом і Бужком. Масивні контрфорси високих стін, шість гігантських башт, злившись в один колосальний об’єм, надавали замку могутній і грізний вигляд. Із заходу до нього віялом сходилися вулиці з великою торговою площею. Тут стояла старовинна Успенська церква, в якій написано відомий в історіографії України Меджибізький літопис». У пам’ять про цю подорож 20 років тому на Лицарській вежі Меджибізької фортеці встановлено бронзовий барельєф Кобзаря.

Меджибізька шевченкіана цього року має ще один ювілей. 180 років тому у дворянському училищі, яке знаходилося у стінах фортеці, розпочав навчання Леонард Совінський — син шляхтича і української селянки, в майбутньому видатний літературознавець, перший перекладач на польську мову, дослідник і популяризатор творчості Тараса Шевченка.IMG_0012

prezudent

vru

kmu

Peremoga_banner
ProArt

Митці Хмельниччини захисникам України

ukrinform

nads
Календар
Квітень 2024
П В С Ч П С Н
« Січ    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930